Wernisaż wystawy: Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii

Zapraszamy 17 maja o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii!

W czasach pęczniejących cyfrowych kolekcji muzealnych i archiwalnych większość dzieł sztuki dane nam będzie poznać zaledwie za pośrednictwem reprodukcji. Zazwyczaj oglądamy je w warunkach wirtualnych – bez tła, wyjęte z kontekstu przestrzennego i czasowego, dostępne tu i teraz, podatne na montaże, zmiany skali, kadrowania. Wystawa Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii prezentuje zdjęcia Antoniego Zdebiaka (1951–1991), Jana Fleischmanna (1940–2019) i Danuty Rago (1934–2000), którzy fotografowali obrazy, rzeźby czy instalacje artystyczne w sposób twórczy i nieoczywisty. 

Główną gałęzią działalności Fundacji Archeologia Fotografii jest digitalizacja – proces polegający na wytworzeniu wiernej reprodukcji cyfrowej dzieła sztuki. Wykonujemy zdjęcia zdjęciom, by włączyć je w naukowy krwioobieg i udostępniać w Wirtualnym Muzeum Fotografii. Zanurzenie w morzu kopii, nieustanne zestawianie wirtualnych odwzorowań z oryginałami i setki godzin spędzanych w pracowni digitalizacyjnej prowokują nas do zadawania pytań o status reprodukcji. Na jakie jakości przedmiotu fotografia, uznawana powszechnie za wierną rzeczywistości, jest nieczuła? Czy w jej racjonalnych ramach jest miejsce dla indywidualnego gestu dokumentalistki_ty?

Szukając odpowiedzi na te pytania, prezentujemy trzy studia przypadków z naszych archiwów. Eksperymentalne fotografie Antoniego Zdebiaka, odsłaniające zaangażowanie emocjonalne autora, proponują nową definicję reprodukcji. Spojrzenie na postać Jana Fleischmanna przybliża wszechstronność oraz biegłość warsztatową, którą odznaczał się fotograf reprodukujący zawodowo. Ostatni przykład, dokumentacja konserwacji Panoramy Racławickiej, wykonana przez Danutę Rago, ukazuje proces odtwarzania jako spektakl sam w sobie. Demonstruje zbiorowe zmagania z ogromną skalą, zarówno zespołu konserwatorskiego, jak i samej fotografki, umotywowane uporczywym pragnieniem dotarcia do istoty oryginalnego dzieła.

Zapraszamy również 18 maja, w trakcie Nocy Muzeów, na oprowadzanie kuratorskie oraz pokaz w naszej pracowni digitalizacyjnej!

Warsztaty w pracowni digitalizacyjnej odbywać będą się w dwóch grupach. Obowiązują limity miejsc. Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres: fundacja@faf.org.pl. Oprowadzanie kuratorskie jest ogólnodostępne i nie wymaga uprzedniego zgłoszenia. Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Oprowadzania będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).

Harmonogram oprowadzań:

  • Pokaz w pracowni digitalizacyjnej, I grupa – 18:00 – 18:30 (UWAGA! Brak wolnych miejsc)
  • Oprowadzanie kuratorskie – 18:30 – 19:30
  • Pokaz w pracowni digitalizacyjnej, II grupa – 19:30 – 20:00
Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *