Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) ma przyjemność zapowiedzieć wprowadzenie do sprzedaży w czerwcu 2024 r. obiektywu “FUJINON GF500mmF5.6 R LM OIS WR”.

Nowa optyka jest przedstawicielem linii GF, czyli wymiennych obiektywów przeznaczonych do aparatów Fujifilm serii GFX, wyposażonych w matryce światłoczułe średniego formatu*1, których powierzchnia jest ok. 1,7 razy większa od powierzchni matryc formatu pełnej klatki 35 mm.

GF500mmF5.6 R LM OIS WR jest stałoogniskowym teleobiektywem długim (super-tele) o ogniskowej wynoszącej 500 mm (ekwiwalent 396 mm w formacie pełnej klatki 35 mm), co czyni go szkłem o najdłuższej*2 ogniskowej wśród obiektywów linii GF.

W połączeniu z telekonwerterem GF1.4X TC WR wydłużającym ogniskową obiektywu, osiąga maksymalną ogniskową 700 mm (ekwiwalent 554 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Mimo bycia superteleobiektywem o tak wyśrubowanych parametrach, waży jedynie ok. 1375 g*3 i oferuje wysoką mobilność.

Połączenie dalekiego zasięgu teleobiektywu GF500mmF5.6 R LM OIS WR i wysokich rozdzielczości oferowanych przez aparaty serii GFX przekłada się na efekt synergii, który pozwala na precyzyjne odwzorowanie najmniejszych detali na fotografiach.

Obiektyw ten jest w stanie uchwycić na przykład krople potu zawodników podczas zmagań sportowych, zmarszczki na skórze dzikich zwierząt czy pojedyncze pióra na ciałach ptaków, wydobywając poziom realizmu i szczegółowości nieuchwytny dla nieuzbrojonego oka.

Dzięki miniaturyzacji dużego i ciężkiego zazwyczaj obiektywu typu super-tele oraz wyposażeniu go w bardzo szybki i precyzyjny autofokus, seria GFX umożliwia fotografowanie dalekiego zasięgu w dziedzinach takich jak sport, zwierzęta w naturze i ptaki, gdzie wymagana jest wysoka mobilność.

Ponadto, dzięki poprawionej precyzji wykrywania drgań oraz optymalizacji konstrukcji mechanizmu stabilizacji obrazu, jego skuteczność kompensacji drgań sięga nawet 6,0 działek EV*4. Oznacza to, że użytkownik może wygodnie fotografować tym superteleobiektywem z ręki, co może być sporym wyzwaniem, ponieważ przy tak długich ogniskowych pojawiają się zazwyczaj drgania aparatu, które mogą zepsuć ujęcia.

Połączenie sprzętu serii GFX z obiektywem GF500mmF5.6 R LM OIS WR (ogniskowa często stosowana w fotografii dalekiego zasięgu z użyciem superteleobiektywów – dziedzinie zdominowanej dotychczas przez aparaty z matrycami formatu pełnej klatki 35 mm), otwiera nowe możliwości i zapewnia niespotykaną dotąd jakość odwzorowania obrazu.

*1 Matryca światłoczuła o przekątnej 55 mm (43,8 mm x 32,9 mm), której powierzchnia jest ok. 1,7x większa w porównaniu z sensorem światłoczułym formatu pełnej klatki 35 mm.
*2 Według stanu na 16 maja 2024 r.
*3 Bez dekielka, osłony przeciwsłonecznej i stopki do montażu na statywie.
*4 W oparciu o standard określony przez stowarzyszenie CIPA; kierunki drgań: pochylenie/odchylenie.

Teleobiektyw stałoogniskowy o najdłuższej ogniskowej wśród obiektywów linii GF

 • Dysponuje ogniskową długości 500 mm (ekwiwalent 396 mm w formacie pełnej klatki 35 mm), czyli najdłuższym zasięgiem w historii obiektywów GF. Znakomicie odnajdzie się w zastosowaniach takich jak fotografia sportowa czy przyrodnicza (zwierzęta w naturze, ptaki).
 • Łącząc obiektyw GF500mmF5.6 R LM OIS WR z telekonwerterem Fujinon GF1.4X TC WR, który “wydłuża” ogniskową obiektywu, można uzyskać układ optyczny o maksymalnej ogniskowej 700 mm (ekwiwalent 554 mm w formacie pełnej klatki 35 mm).
 • Zastosowano wyrafinowaną konstrukcję optyczną obejmującą 21 soczewek ułożonych w 14 grupach, w tym dwie soczewki Super ED i pięć soczewek ED, dzięki czemu obiektyw skutecznie tłumi występowanie aberracji chromatycznej, typowego zjawiska w przypadku długich teleobiektywów, zachowując znakomitą rozdzielczość optyczną. Obiektyw w unikalny dla siebie sposób z niezwykłą precyzją oddaje poziom szczegółów wykraczający poza zdolności widzenia ludzkiego oka.

Ten obiektyw ogranicza niedogodności związane z długotrwałym dźwiganiem ciężkiego sprzętu podczas fotografowania w różnych warunkach, a zawdzięcza to połączeniu przemyślanej, lekkiej konstrukcji oraz wysokiej trwałości.

 • Dzięki gruntownemu przeprojektowaniu elementów konstrukcji udało się maksymalnie obniżyć ciężar poszczególnych komponentów obiektywu, co przełożyło się na ciężar optyki wynoszący ok. 1375 g, co przeczy powszechnemu przekonaniu o znacznych rozmiarach teleobiektywów przeznaczonych do sprzętu fotograficznego średniego formatu. Oprócz lekkiej konstrukcji poszczególnych soczewek w torze optycznym, optymalne umiejscowienie soczewek ED i Super ED pozwoliło wytłumić zjawisko aberracji chromatycznej, która jest dość powszechnie występującym efektem ubocznym procesów miniaturyzacji układów optycznych. Rozwiązania zastosowane w GF500mmF5.6 R LM OIS WR przełożyły się zarówno na lekką i kompaktową konstrukcję, jak i wysoką rozdzielczość optyczną układu zastosowanego w obiektywie.
 • Teleobiektywy kojarzone są zazwyczaj ze sporych rozmiarów przednią soczewką i podobnie jest w przypadku GF500mmF5.6 R LM OIS WR, jednak zoptymalizowane rozmieszczenie soczewek wewnątrz konstrukcji przekłada się na pewny i wygodny chwyt oraz równomierne rozłożenie masy na całej długości obiektywu. Dzięki temu doświadczenia z uprawiania fotografii dalekiego zasięgu są jeszcze bardziej przyjemne i nie będą się już kojarzyć z uprawianiem sportów siłowych.
 • Obiektyw jest odporny na warunki atmosferyczne i posiada uszczelnioną w 18 miejscach konstrukcję, która pozwala na pracę również w niskich temperaturach, sięgających -10°C. Ponadto przednia soczewka pokryta jest powłoką fluorową, chroniącą przed rozpryskami wody i smugami. Obiektyw może być bez obaw używany podczas długich sesji fotograficznych w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Wydajna stabilizacja obrazu o skuteczności do 6,0 EV

 • Poprawa skuteczności wykrywania drgań aparatu i zastosowanie optymalnej konstrukcji mechanicznej przyniosły w efekcie układ stabilizacji obrazu o skuteczności 6,0 działek EV. Przy użyciu tego teleobiektywu można wygodnie fotografować z ręki, nawet w pełnej wyzwań dziedzinie fotografii dalekiego zasięgu, gdzie drgania aparatu mogą występować częściej.

Szybki i celny autofokus oraz wygodna obsługa

 • W obiektywie zastosowano system wewnętrznego ogniskowania oparty na mniejszej i lżejszej soczewce ogniskującej oraz grupie soczewek odpowiedzialnych za uzyskiwanie ostrości napędzanej silnikiem liniowym, co pozwoliło na zapewnienie wysokiej wydajności optycznej. Możliwe było też uzyskanie szybkiego i cichego autofokusa (AF) o minimalnym opóźnieniu ok. 0,31 sekundy*6. Nawet w przypadku fotografowania bardzo odległych obiektów, gdzie precyzyjne ustawianie ostrości jest wyjątkowo istotne, model GF500mmF5.6 R LM OIS WR umożliwia szybkie i precyzyjne uchwycenie obiektu bez ryzyka utraty decydującego momentu na wykonanie zdjęcia.
 • Obiektyw posiada funkcję “Focus Preset” (preselekcja ostrości), która pozwala na przeniesienie punktu ostrości na obiekt zdefiniowany uprzednio za pomocą przycisku Focus Preset.*7. Zmniejsza to liczbę czynności, jakie trzeba wykonać, ponieważ użytkownik nie musi ponownie chwytać ostrości na obiekcie, który chce sfotografować.
 • GF500mmF5.6 R LM OIS WR oferuje też funkcję Focus Limiter (ogranicznik ostrości)*8, dzięki której użytkownicy mogą ograniczyć zakres ostrości autofokusa. Stosowanie tej funkcji umożliwia skrócenie czasu pracy autofokusa, gdy fotografowany jest obiekt znajdujący się w odległości pięciu metrów lub dalej.
 • Przycisk Focus Control (przycisk kontroli ostrości)*7 został umieszczony na przedniej krawędzi tubusu. Przycisku tego należy użyć, aby natychmiast przywrócić opcję, która została określona za pomocą przycisku Focus Selector dla zapewnienia płynnej pracy układu autofokusa.

*6 Prędkość autofokusa przy długiej ogniskowej zmierzona z zastosowaniem wewnętrznej metody pomiaru zgodnej z wytycznymi stowarzyszenia CIPA, gdy obiektyw został zamocowany na aparacie „FUJIFILM GFX100 II” z autofokusem pracującym w trybie detekcji fazy i przy włączonym trybie wysokiej wydajności.
*7 Aby korzystać z przycisków: „SET”, „Focus control” i „Focus select switch” fotografując aparatem FUJIFILM GFX50S, należy przeprowadzić aktualizację oprogramowania sprzętowego aparatu do wersji 3.1 lub wyższej.
*8 Funkcja „Focus limiter” aktywowana jest przełącznikiem „Focus range selector” (przełącznik zakresu ustawiania ostrości).

Publikacja sponsorowana

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *