Sony BURANO Firmware 1.1 & 2.0

Sony zapowiada aktualizację oprogramowania dla cyfrowej kamery BURANO
Dwie nowe aktualizacje, które pojawią się w ciągu nadchodzącego roku wyposażone będą między innymi w dodatkowe tryby nagrywania oraz obsługę produkcji wydarzeń na żywo.

Firma Sony ma przyjemność poinformować o dwóch nadchodzących aktualizacjach oprogramowania sprzętowego kamery BURANO, najnowszego członka rodziny zaawansowanych cyfrowych kamer CineAlta.

W nadchodzącym roku pojawią się nowe aktualizacje, BURANO w wersji 1.1 i 2.0. Będą one obejmować dodatkowe formaty nagrywania, nowe opcje usuwania kompresji i aktualizacje monitorowania, a także inne funkcje, które zostały zgłoszone od społeczności użytkowników.

Sony BURANO w wersji 1.1

Premiera BURANO w wersji 1.1, która jest planowana na koniec czerwca 2024 r., obejmuje nowe funkcje do produkcji wydarzeń na żywo oraz opcję 1,5-krotnego zmniejszania zniekształceń dla obiektywów anamorficznych. Wersja 1.1 zostanie wzbogacona o protokół S700 (Protocol over Ethernet), który umożliwia zdalne sterowanie kamerą BURANO za pomocą RCP (z ang.: Remote control panel) Kontrolowane ustawienia obejmują ekspozycję, balans bieli, korekcję barw oraz inne parametry zależne od modelu RCP. Wersja 1.1 wprowadzi również obsługę funkcji Multi Matrix Area Indication, która pozwala użytkownikom na dostosowywanie docelowych kolorów podczas pracy w trybie Multi Matrix.

Ponadto oprogramowanie sprzętowe BURANO w wersji 1.1 zapewnia obsługę aplikacji Sony Monitor & Control w wersji 2.0.0, która oferuje popularne funkcje, takie jak monitorowanie wielokamerowe dla iPadOS, umożliwiające podgląd do czterech kamer jednocześnie, precyzyjne monitorowanie ekspozycji, w tym np. kształtu fali oraz histogramu, fałszywych kolorów i zebry. Inne funkcje obejmują intuicyjne sterowanie ostrością oraz kontrolę często używanych ustawień, takich jak częstotliwość klatek, filtr ND, czułość, wygląd, czas migawki, balans bieli, analogicznie do obsługi kamer Sony CineAlta za pomocą urządzenia mobilnego.

Aplikacja Sony Monitor & Control jest bezpłatna i dostępna na urządzenia z systemami iOS i Android.

Sony BURANO w wersji 2.0

Oprogramowanie sprzętowe BURANO w wersji 2.0, którego premiera planowana jest najwcześniej na marzec 2025 r., będzie oferowało wiele nowych funkcji i ulepszeń, o które prosi społeczność użytkowników, w tym nowe formaty nagrywania, nowe usuwanie kompresji 1,8x i ulepszenia monitorowania.

Wersja 2.0 będzie zawierać nowe formaty nagrywania, w tym nowy pełnoklatkowy crop 3.8K, który wykorzystuje prawie całą matrycę i umożliwia nagrywanie z szybkością do 120 kl/s. Ten nowy tryb nagrywania pozwoli filmowcom nadać priorytet szybszej wydajności matrycy w zależności od potrzeb ich aplikacji. Inne nowe formaty nagrywania obejmują dodanie 24.00 kl/s do trybów przetwornika obrazu X-OCN 16:9 i następujących:

  • Pełna klatka – Tryb 3.8K 16:9 – Do 120 kl/s
  • Super 35 – Tryb 4.3K 4:3 (dla obrazu anamorficznego) – Do 60 kl/s
  • Super 35 — 1.9K Tryb 16:9 – Do 240 kl/s

BURANO w wersji 2.0 umożliwi usuwanie kompresji 1.8x, a także uwzględni dodatkowe tryby wysokiej częstotliwości odświeżania (S & Q), w tym 66, 72, 75, 88, 90, 96, 110 kl/s.

Wersja 2.0 będzie obejmowała również ulepszenia w zakresie monitorowania, w tym ustandaryzowane wyjście wideo SDI do monitorowania w formatach X-OCN i XAVC oraz dopracowane wyjście ekranowe, które umieszcza informacje o stanie kamery poza obrazem. Wersja 2.0 będzie zawierać View Finder Gamma Display Assist podczas korzystania z S-Log do monitorowania.

Kamera BURANO dzięki oprogramowaniu w wersji 2.0 będzie miała do wyboru dodatkowe narzędzia ekspozycji (High/Low Key) pochodzące z flagowego systemu kamer VENICE. Wersja 2.0 rozszerzy także pamięć balansu bieli z 3 do 8 ustawień i obsłuży aktywną/wysoką stabilizację obrazu w trybach pełnoklatkowego obrazu 6K i Super 35 1,9K 16:9.

Na zakończenie, wersja 2.0 wprowadzi kompensację efektu „oddychania” i metadane stabilizacji obrazu w formacie X-OCN. 

Dostępność

Nowe oprogramowanie sprzętowe BURANO w wersji 1.1 będzie dostępne pod koniec czerwca 2024 r. Oprogramowanie BURANO w wersji 2.0 będzie dostępne najwcześniej w marcu 2025 r. Użytkownicy będą mogli łatwo pobrać aktualizację bezpośrednio do swojej kamery za pomocą komputera.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Sony.

Publikacja sponsorowana

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *