Sposoby widzenia – konkurs fotograficzny 2024

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w 13. edycji Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia”.

Konkurs trwa od 20 grudnia 2023 do 6 kwietnia 2024 roku (terminu rozstrzygnięcia konkursu i wernisażu konkursowych prac).

Świat doświadcza ciągłego brakowania. Nawet jeżeli na miejsce czegoś, co odchodzi, pojawia się coś nowego, poprzednia rzecz często znika bezpowrotnie. To znikanie może być konsekwencją działań człowieka, sił natury lub procesów fizycznych niedostrzegalnych ludzkim okiem.

Znikaniu podlega też materia fotografii. Od razu przychodzi nam na myśl blaknięcie odbitek czy źle wywołanych negatywów. Utratę informacji cyfrowej też można określić jako znikanie. Ale utrata samej fotografii jako obrazu – to jedno. Częstokroć w fotografii znika kontekst zdjęcia, jego opis czy nazwisko autora. Bywa, że takiej informacji nie uda się już odtworzyć i pozostają nam tylko domysły lub mozolne poszukiwanie tego, co zniknęło bez większych szans na powodzenie.

To jednak nie wszystkie aspekty znikania. W fotografii przyrodniczej trzeba zniknąć z zasięgu zmysłów zwierząt (ich wzroku, węchu i słuchu), by móc wykonać najlepsze zdjęcia. Podobnie jest w fotografii teatralnej, koncertowej czy reportażowej – fotograf musi zniknąć i stać się częścią tła całego wydarzenia. Czasem musimy także „zniknąć” własne ego, aby nawiązać lepszy kontakt z bohaterami zdjęć.

 • ZNIKANIE jest więc tematem 13. edycji przeglądu i konkursu.
 • Fotografie będzie oceniać jury w składzie: Katarzyna Sagatowska, Jakub Dziewit, Artur Reszko.
 • W tym roku mamy także do zaproponowania nową dla wydarzenia, otwartą formułę slideshow.
 • Każdy kto chciałby pokazać swój udźwiękowiony pokaz zdjęć, może zgłaszać propozycje w trakcie trwania naboru do konkursu. Wybrane prace zostaną pokazane w kinie Forum po wernisażu 6 kwietnia 2024 roku.

Zapraszamy do udziału!

Pełne informacje o konkursie: https://bok.bialystok.pl/wydarzenie/13-edycja-konkursu-fotograficznego-sposoby-widzenia/

Najważniejsze informacje o konkursie

 • 13. edycja Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia” trwa od 20 grudnia do 6 kwietnia 2024 roku (terminu rozstrzygnięcia konkursu i wernisażu konkursowych prac).
 • Wydarzenie organizowane jest przez Białostocki Ośrodek Kultury od 2000 roku w systemie biennale, wcześniej nosiło nazwę „Człowiek obok mnie”. Konkurs kierowany jest do pełnoletnich osób fizycznych i ma charakter otwarty.
 • Na zdjęcia i niezbędne dokumenty (szczegóły w naszym regulaminie) czekamy do 17 marca 2024 roku WYŁĄCZNIE pod adresem e-mail: konkurs@bok.bialystok.pl
 • W temacie wiadomości proszę wpisać: Konkurs „Sposoby widzenia” 2024 oraz swoje imię i nazwisko.
 • Prace będą oceniane w formule zdjęcia pojedynczego, cyklu zdjęć oraz kategorii Drżenia, w której można się wykazać fotograficzną odwagą – formalną, jak i techniczną, wyrazić siebie w fotografii eksperymentalnej, niekonwencjonalnej i autorskiej (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć).
 • Zdjęcia oceni jury złożone z profesjonalistów fotografów i badaczy sztuki fotograficznej, których ogłosimy w najbliższych tygodniach.

Laureatom Konkursu – autorom nagrodzonych zdjęć – zostaną przyznane nagrody pieniężne:

 • nagroda GRAND PRIX za zdjęcie pojedyncze w kwocie 1300 zł brutto,
 • nagroda GRAND PRIX za cykl zdjęć w kwocie 1300 zł brutto,
 • wyróżnienie specjalne za zdjęcie pojedyncze w kwocie 700 zł brutto,
 • wyróżnienie specjalne za cykl zdjęć w kwocie 700 zł brutto,
 • nagroda specjalna DRŻENIA (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć) za fotograficzną odwagę formalną i techniczną w kwocie 1000 zł brutto.

Część zdjęć nadesłanych na konkurs zostanie także zaprezentowana podczas wystawy w Białostockim Ośrodku Kultury oraz w internecie od 6 kwietnia 2023 roku. Selekcji dokona jury konkursu oraz przedstawiciel organizatora.

Prace powinny być udostępnione za pomocą linku do fotografii znajdujących się na zewnętrznym serwerze sieciowym. W tym celu można wykorzystać ogólnodostępne i darmowe usługi dysków sieciowych (m.in. Google Drive, OneDrive, Apple Cloud i inne).

Format plików: jpg lub tiff, RGB, minimum 3000 pikseli na długim boku, minimum 144 DPI

Zdjęcia dołączone do wiadomości e-mail nie będą zaakceptowane jako poprawne zgłoszenie.

Link do pobrania fotografii musi być dostępny do czasu rozstrzygnięcia konkursu, czyli 6 kwietnia 2024 roku.

Wszelkie zapytania o konkurs proszę kierować do Marcina Pawlukiewicza, m.pawlukiewicz@bok.bialystok.pl

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *