Harman Phoenix 200 – nowy film kolorowy

HARMAN technology Ltd, jeden z największych na świecie producentów analogowych klisz fotograficznych, papierów do ciemni i chemii fotograficznej, ogłosił dzisiaj wprowadzenie na rynek HARMAN Phoenix 200, zupełnie nowego, limitowanego filmu kolorowego ISO 200, 35 mm.

HARMAN Phoenix 200 to pierwsza w historii kolorowa klisza wyprodukowana w całości z emulsji w fabryce w Mobberley, co stanowi znaczący, ale niezwykle ekscytujący kamień milowy.

„Jesteśmy tak dobrze znani z naszych filmów czarno-białych, że regularnie pytano nas, dlaczego nie robimy filmów kolorowych”. mówi Greg Summers, dyrektor zarządzający. „Zawsze wierzyliśmy, że to niewykonalne, ale z radością muszę przyznać, że się myliliśmy!”

Pod koniec 2022 r. mały zespół otrzymał zadanie tajnego projektu „skunkworks”, mającego na celu sprawdzenie, czy uda mu się zaprojektować, powlekać i wyprodukować kolorową kliszę w brytyjskim zakładzie HARMAN w Mobberley w Cheshire.

„Początkowo był to eksperyment mający na celu sprawdzenie, co jest możliwe, ale to, co osiągnęliśmy w tak krótkim czasie, jest dość niezwykłe”. Dodaje Greg.

W rezultacie powstał HARMAN Phoenix, kolorowy film negatywowy o czułości ISO 200 i wyraźnie analogowym wyglądzie. Tworzy obrazy o wysokim kontraście, z mocnym, widocznym ziarnem i mocnymi, żywymi kolorami. Jest dostępny w kasecie z kodem DX na 36 ekspozycji i może mieć czułość od ISO 100 do 400, ale najlepiej radzi sobie przy ISO 200 w dobrym, spójnym oświetleniu, z możliwością halacji.

„Uważamy, że nie przypomina to żadnego innego filmu kolorowego dostępnego na rynku”. mówi Giles Branthwaite, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu. „Ponieważ jest to nasz pierwszy film, również zdajemy sobie sprawę, że nie jest idealny, ale społeczność filmowa domaga się wyboru, jeśli chodzi o kolor, i chcemy, żeby wiedzieli, że słuchamy”.

Wiadomość o tym filmie wiąże się ze znaczącymi inwestycjami firmy HARMAN w technologię i jest oznaką ich ciągłego zaangażowania w przyszłość fotografii analogowej.

„To dopiero początek kolorowej podróży HARMAN.” Mówi Giles. „Sprzedaż tego filmu pozwoli nam na dalsze inwestycje, udoskonalanie i ulepszanie naszych receptur, możliwości powlekania i technologii kolorów. Naszym celem jest, aby każda nowa produkowana przez nas folia kolorowa stanowiła ulepszenie poprzedniej.”

Dystrybucją nowego filmu na Polskę zajmuje się firma Zeever, a listę sprzedawców detalicznych można znaleźć na stronie harmanphoto.co.uk

Przykładowe zdjęcia wykonane na nowym filmie Harman Phoenix 200 (źródło Harman):

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *