Hasselblad z radością ogłasza sześciu zwycięzców kategorii w konkursie Hasselblad Masters 2023. Kategorie w 2023 roku obejmowały Krajobraz, Architekturę, Portret, Sztukę, Ulicę i Projekt//21. Konkurs był otwarty na zgłoszenia od renomowanych profesjonalistów z branży, wschodzących talentów oraz fotografów poniżej 21. roku życia.

Każdy zwycięzca otrzymuje upragniony tytuł „Hasselblad Master” oraz własny bezlusterkowy aparat średnioformatowy Hasselblad o rozdzielczości 100 megapikseli, dwa obiektywy z serii XCD oraz rozszerzony fundusz kreatywny w wysokości 5000 EUR. Zwycięzcy wezmą udział we wspólnym projekcie z Hasselblad i będą mieli możliwość publikacji w pamiątkowej książce Hasselblad Masters oraz cyfrowo na wszystkich kanałach Hasselblad.

Otwarty w grudniu 2023 roku, biennalny konkurs otrzymał rekordową liczbę 85 000 zdjęć nadesłanych przez fotografów z całego świata, co stanowi wzrost o 35% w porównaniu z konkursem w 2021 roku.

Hasselblad Masters jest powszechnie uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych dla profesjonalistów na świecie. Zwycięzcy są oceniani na podstawie ich umiejętności fotograficznych, kreatywności i techniki. Są wybierani poprzez kombinację głosowania publicznego i oceny profesjonalnego jury składającego się z międzynarodowo uznanych fotografów i ekspertów w dziedzinie obrazowania.

Stefan Jensen, fotograf i kurator w Hasselblad Foundation oraz przewodniczący głównego jury, skomentował: „Bycie członkiem jury w tegorocznym konkursie Hasselblad Masters było ekscytującym i wymagającym procesem, ponieważ wysoki poziom jakości zgłoszeń utrudnił wybór. Słowo, które przychodzi na myśl, patrząc na zwycięskie prace, to sensemaking. Wszystkie oprócz jednej kategorii zawierały zdjęcia w ich pierwotnej definicji – temat przed kamerą. Obejmują one zdjęcia dokumentalne, inscenizowane oraz kolaże, ale to, co je łączy, to odzwierciedlenie rzeczywistości. Fotografowie biorący udział w tym konkursie otwierają widzom drzwi do zrozumienia i nadania sensu ich otoczeniu, demonstrując siłę obrazu fotograficznego we współczesnych czasach.”

Wyniki Hasselblad Masters 2023

Krajobraz

Weimin Chu | Tybetański krajobraz z okna pociągu | Chiny

Zdjęcia Weimina Chu ukazują tradycyjne krajobrazy zintegrowane ze współczesnym rozwojem w Chinach. Chu tworzy kadr w kadrze, łącząc wnętrze wagonu z zewnętrznym krajobrazem, zapraszając nas do podróży wraz z fotografem zarówno przez krajobrazy, jak i czas.

„Te krajobrazy z ludzkim pierwiastkiem przenoszą mnie w podróż po różnych miejscach. Paleta kolorów jest miękka i wyrafinowana oraz intensywnie zrównoważona,” mówi Anne Farrar, Zastępczyni Redaktora Zarządzającego ds. Fotografii w National Geographic oraz członkini głównego jury.

Architektura

Tiina Itkonen | Dom | Finlandia

Seria zdjęć Tiiny Itkonen dokumentuje tradycyjne życie myśliwych Inuitów i ich rodzin, którzy mieszkają w małych drewnianych domach w odległych częściach wschodniej i północno-zachodniej Grenlandii. Jej obrazy są przykładem odporności i pomysłowości w ekstremalnych warunkach.

„To, co kocham w tej serii, to swoboda pozwalająca budynkowi żyć w przestrzeni. Paleta kolorów jest miękka, co odzwierciedla prostą architekturę na cichym krajobrazie,” mówi Anne Farrar, Zastępczyni Redaktora Zarządzającego ds. Fotografii w National Geographic oraz członkini głównego jury.

Portret

Panji Indra Permana | Rowerowi sprzedawcy uliczni z Dżakarty | Indonezja

Projekt Panjiego Indra Permany, „Portret rowerzysty”, rozpoczął się w 2020 roku, dokumentując trend rowerowy w Indonezji podczas pandemii COVID-19. Początkowo skoncentrowany na portretach lifestyle’owych, ewoluował, by uwydatnić tych, którzy polegają na rowerach w swojej codziennej pracy oraz tych, którzy je sprzedają. Historycznie, rowery w Indonezji były symbolem przywileju, posiadanym przez urzędników, arystokratów i zamożnych kupców. Poprzez swoją pracę, Permana promuje zdrowszy styl życia i bardziej zieloną planetę.

„Używając tła i błysku, fotograf nawiązuje do historycznych aspektów fotografii studyjnej, wydobywając elementy przypominające historyczne malarstwo,” mówi Stefan Jensen, kurator w Hasselblad Foundation oraz przewodniczący głównego jury.

Sztuka

Jan Pypers | Diorama | Belgia

Seria zdjęć Jana Pypersa eksploruje utracone więzi ludzi z naturą, inspirowana tradycyjnymi dioramami i nowoczesnymi formami przedstawienia. Łącząc rzeczywistość z surrealizmem, Pypers tworzy obrazy, które wzbudzają ciekawość i intrygę. Zachęca to do ponownego połączenia się z przyrodą i okazywania jej szacunku.

„Fotograf umiejętnie balansuje między tym, co wygląda jak scena dokumentalna, a dodanymi elementami, które każą nam kwestionować ich rzeczywistość,” mówi Stefan Jensen, kurator w Hasselblad Foundation oraz przewodniczący głównego jury.

Ulica

Tom Pitts | Dojazd do pracy | Wielka Brytania

Seria zdjęć Toma Pittsa uchwyca niewypowiedziane emocje nieznajomych w podróży, fotografowanych na przystankach autobusowych w Anglii. „Chciałem uchwycić i podzielić się historiami i chwilami, które mają miejsce każdego dnia podczas dojazdów ludzi do pracy, oraz ukrytym pięknem, które nam umyka,” mówi Pitts.

„Artysta uchwycił momenty, które tworzą wzruszenie i narrację, co jest kluczowe dla udanej fotografii ulicznej,” mówi Andy Saunders, starszy wiceprezes Getty Images i członek głównego jury.

Projekt // 21

Efraïm Baaijens | Maleńkie Tytany | Holandia

Mikro zdjęcia Efraïma Baaijensa ukazują niezwykłe piękno i szczegóły świata owadów. „Zachwyćmy się tymi małymi twarzami i pamiętajmy, aby szanować wszystkie formy życia, niezależnie od ich rozmiaru. Owady są kluczowe dla naszego ekosystemu, zapylając rośliny i utrzymując równowagę w przyrodzie. Nie musisz daleko podróżować, aby być świadkiem cudów natury – wystarczy wyjść na zewnątrz i przyjrzeć się z bliska,” mówi Baaijens.

„Pięknie wykonane, jesteśmy wciągnięci w przekonanie, że te owady mają charakter i co mogą 'myśleć’,” skomentował Andy Saunders, starszy wiceprezes Getty Images i członek głównego jury.

Grand Jury 2023

  • Stefan Jensen (Przewodniczący Jury) – Fotograf i kurator w Hasselblad Foundation
  • Andy Saunders – Starszy wiceprezes w Getty Images
  • Anne Farrar – Zastępczyni redaktora zarządzającego ds. fotografii w National Geographic
  • Aya Musa – Starsza kuratorka w Foam
  • Jianguo Feng – Profesor na Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa na Uniwersytecie Tsinghua
  • Kirstie Johnstone – Partner ds. produkcji kreatywnej w AMV BBDO
  • Maria Svarbova – Hasselblad Master 2018
  • Marine Merindol – Globalna dyrektorka ds. strategii i operacji w Magnum Photos

Publikacja sponsorowana

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *