Czym jest Sesja TFP? Czyli tworzymy portfolio

TFP czyli sesja, w której wymieniamy się naszym doświadczeniem i czasem. Fotomodelka otrzymuje zdjęcia ale również fotograf. Zdjęcia przekazane są do użytku w budowaniu swojego Portfolio. To bardzo pomocne narzędzie do zbudowanie własnego portfolio.

W procesie sesji TFP przeważnie bierze udział fotograf, fotomodelka i czasem wizażystka. Przy większych projektach TFP oczywiście, może być większa liczba osób, odpowiedzialnych za poszczególne fragmenty całego przedsięwzięcia do wykonania.

Czym dokładnie jest sesja TFP?

Najpopularniejszym tłumaczeniem jest TFP = Time For Prints = Pozowanie za zdjęcia (czas za zdjęcia). Czyli fotomodelka i fotograf poświęcają swój czas by wspólnie stworzyć zdjęcia.

Oczywiście, fotograf bez fotomodelki nie wykona zdjęć np. portretowych, tak samo fotomodelka bez fotografa takich zdjęć nie otrzyma. Jest to naturalna wymiana „usług”, w której każda ze stron wkłada coś w projekt (czas, sprzęt, miejsce, materiały) by na końcu uzyskać wartość jaką są zdjęcia.

TFP czyli sesja, w której wymieniamy się naszym doświadczeniem i czasem. Fotomodelka otrzymuje zdjęcia ale również fotograf. Zdjęcia przekazane są do użytku w budowaniu swojego Portfolio. To bardzo pomocne narzędzie do zbudowanie własnego portfolio.

W procesie sesji TFP przeważnie bierze udział fotograf, fotomodelka i czasem wizażystka. Przy większych projektach TFP oczywiście, może być większa liczba osób, odpowiedzialnych za poszczególne fragmenty całego przedsięwzięcia do wykonania.

Czym jest Sesja TFP? Czyli tworzymy portfolio

Sesja fotograficzna na zasadach TFP i kiedy warto?

Sesje na zasadach TFP są najlepsze na początku swojej przygody, gdy budujesz swoje portfolio. Oczywiście same korzyści z takiej sesji będą inne dla każdej ze stron. Poniżej przedstawiamy co daje TFP i jak może pomóc Tobie w osiągnięciu oczekiwanych efektów końcowych.

  • Promocja i marketing (otrzymujemy zdjęcia) – czyli uzyskujemy zdjęcia z naszej sesji, które potem wykorzystujemy do promocji naszej osoby czy firmy. Jako, że sesja jest na zasadach podpisanej umowy, mamy prawa do wykorzystania zdjęć w formie ustalonej umową. Przeważnie wykorzystujemy zdjęcia w naszej galerii, do portfolio czy serwisach społecznościowych. Chwalimy się naszymi zdjęciami, by przyciągnąć kolejne współprace w tym oczywiście komercyjne.
  • Doświadczenie (budujemy nasz warsztat) – oprócz samych zdjęć, otrzymujemy również szansę na polepszenie naszego warsztatu. Fotomodelka, może uczyć i ćwiczyć pozowanie, fotograf pracuje nad zdjęciami, itd. Nie ma nic lepszego aniżeli współpraca na zasadach TFP w celu budowania np. podejścia do klienta czy doświadczenia w studio czy plenerze. Nauka przez ćwiczenie jest zawsze najlepszą formą edukacji.

Co otrzymuje fotograf?

Oczywiście zdjęcia do naszego portfolio i na kanały social media. Dodatkowo to świetny sposób na naukę i polepszenie warsztatu. To również poznanie nowych osób i budowanie doświadczenia w organizacji, fotografii czy prowadzeniu rozmów i projektów.

Co zyskuje fotomodelka?

TFP jest idealne na samym początku kariery, ale również gdy mamy możliwość współpracy z bardzo znanym fotografem. To nie tylko pozyskanie zdjęć ale również pokazanie swojej osoby, a taka znajomość może w przyszłości zaowocować zleceniami płatnymi.

Oczywiście zdjęcia do portfolio, są namacalnym efektem naszej współpracy. Ale sama znajomość i budowanie swojej marki fotomodelki, może szybko przełożyć się na różnego typu zlecenia. Twój wizerunek pokazany jest na stronie fotografa, ale również u partnerów biorących udział w sesji (makijażystka, fryzjer, projektant, etc.).

Dla wizażysty, fryzjera, designera

Obok fotografa i fotomodelki, często w procesie sesji działa grupa innych specjalistów. Może to być wizażystka, która zadba o odpowiednie przygotowanie skóry, fryzjer dbający o fryzurę modelki czy designer pokazujący swoje nowe projekty.

Partnerów współpracujących przy sesji TFP może być znacznie więcej. Ważne, byśmy byli świadomi, że tego typu sesja jest bezpłatna (lub koszty, rozłożone są na równo pomiędzy uczestników). Sesja TFP nie może być traktowana jako sesja komercyjna, chyba że strony ustalą inaczej w kolejnej umowie.

Promocja miejsc

To idealny sposób na promocję miejsc takich jak hotele, hostele, apartamenty, restauracje a nawet nowe inwestycje developerów. Dzięki współpracy (udostępnienie miejsca do zdjęć), otrzymujemy darmowy materiał do wykorzystania w promocji naszego biznesu.

Podstawowe zasady sesji TFP

By można mówić o sesji time for prints należy zachować kilka zasad. Dzięki temu, każda ze stron wie co otrzymuje i w jakiej formie może korzystać z materiału końcowego.

  • Sesja zdjęciowa na zasadach TFP jest bezpłatna – w domyśle, nikt nie płaci za sesję. Wyjątkiem mogą być dodatkowe zapisy w umowie np. o podzielenie kosztów zewnętrznych równo pomiędzy uczestników.
  • Podstawą przeprowadzenia sesji TFP jest umowa – wszystkie warunki dotyczące sesji powinny być zapisane w umowie. Każda, ze stron otrzymuje swoją kopię umowy.
  • Sesja TFP to wymiana korzyści – każda osoba biorąca udział w sesji coś otrzymuje. Fotomodelka zdjęcia, fotograf doświadczenie, wizażystka czy projektant promocję.
  • Zdjęcia z sesji TFP nie podlegają sprzedaży – zdjęcia wykonane na zasadach bezpłatnej, partnerskiej współpracy nie podlegają dalszej sprzedaży (komercjalizacji). Wyjątkiem może być podpisanie osobnej umowy, pomiędzy stronami biorącymi udział w sesji o podziale zysku, wygenerowanego przez sprzedaż fotografii.
Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *