Już 18 września w Muzeum Warszawskiej Pragi zostanie otwarta wystawa Praga ’44. Ekspozycja przybliża mało znaną historię powstania Warszawskiego na prawym brzegu i pokazuje jak w cieniu trwających walk w przyfrontowym mieście toczyło się codzienne życie.
Wybuch Powstania Warszawskiego podzielił Warszawę wzdłuż linii Wisły. Historia miasta od sierpnia 1944 do stycznia 1945 roku to dwie odrębne, choć związane z sobą opowieści. Powstanie na prawym brzegu trwało zaledwie kilka dni. Gdy we wrześniu w lewobrzeżnej Warszawie dogasało powstanie, na Pragę wkroczyli Rosjanie.
W cieniu zagrożenia i represji ze strony służb bezpieczeństwa zaczęło się odradzać życie.
Informacji na temat powstania na Pradze jest tak niewiele, że czasem można by wręcz odnieść wrażenie, że na prawym brzegu walk nie było. Jednak powstańcy na Pradze prowadzili równie zacięte walki jak ich kompani po lewej stronie Wisły.
Bez uwzględnienia ich historii obraz sierpniowych wydarzeń pozostaje niepełny.
– Historia powstania warszawskiego jest złożona i nie wszystkie jej aspekty są szerzej znane. Skupieni na tym, jak wyglądało powstanie na lewym brzegu Wisły, nie zadajemy sobie zwykle pytań, co działo się z drugą połową miasta, gdzie Niemcy skoncentrowali siły i gdzie wkroczyła, a potem stacjonowała Armia Czerwona. Wystawa Praga ’44 przybliża tę mniej znaną historię. Pokazuje inne spojrzenie na powstanie i przypomina o odradzającym się już od jesieni 1944 roku życiu w prawobrzeżnej części miasta– mówi Karolina Ziębińska, dyrektorka Muzeum Warszawy.
Więcej informacji o wystawie oraz programie towarzyszącym:
https://muzeumpragi.pl/wystawa/praga-44/
Wystawa jest częścią programu obchodów 80-lecia Powstania Warszawskiego
w Muzeum Warszawy. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa Praga ’44 w Muzeum Warszawskiej Pragi potrwa od 18 września do 23 lutego 2025. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 września o godz. 18.00, wstęp wolny.