Sony poinformowało o wprowadzeniu na rynek mikrofonu typu shotgun ECM-778. Ten flagowy monofoniczny model o wysokiej rozdzielczości został zaprojektowany do zastosowań, w których pierwszorzędne znaczenie ma jakość dźwięku, takich jak produkcja filmów, seriali i materiałów dokumentalnych. Jest też wszechstronny w instalacji: można go montować zarówno na wysięgnikach, jak i bezpośrednio na zgodnych kamerach i aparatach.
Nowy mikrofon typu shotgun Sony ECM-778
Mikrofon typu shotgun ECM-778 jest wyposażony w nowo opracowaną kapsułę mikrofonową, mosiężny kanał akustyczny i specjalnie zaprojektowaną, poprawiającą jakość dźwięku płytkę drukowaną. Połączenie tych elementów zapewnia wysoką jakość rejestrowanego dźwięku, w tym czyste, przestrzenne tony wysokie oraz stabilną charakterystykę środka i dołu pasma. Mimo kompaktowej konstrukcji o długości 176 mm i wadze 102 g mikrofon ECM-778 ma znakomitą kierunkowość od przodu, która zwiększa elastyczność podczas nagrań w ograniczonej przestrzeni.
Mikrofon jest dostarczany wraz z uchwytem i adapterem stojaka, co umożliwia jego instalację na wysięgnikach[1]. Można go łączyć z urządzeniami z wejściem zewnętrznego sygnału audio, sprzętem nagrywającym i systemami kamerowymi wyposażonymi w złącza XLR, w tym kamerami Cinema Line i aparatami bezlustrowymi z wymiennymi obiektywami α¹. Daje to szerokie możliwości wykorzystania do produkcji materiałów wideo i nagrywania dźwięku.
Mikrofon typu shotgun ECM-778 – najważniejsze cechy i funkcje
Czystość i dokładność rejestrowanego dźwięku
Czyste wysokie częstotliwości i stabilne tony średnie i niskie!
Połączenie nowo opracowanej kapsuły mikrofonowej, precyzyjnie wykonanego mosiężnego kanału akustycznego i płytki drukowanej zapewnia czyste, wolne od rezonansu wysokie częstotliwości oraz stabilne średnie i niskie częstotliwości. Rejestracja częstotliwości wykraczających poza słyszalny zakres 20 kHz umożliwia dokonywanie nagrań o wysokiej rozdzielczości, z wyraźnym i szeroko rozchodzącym się głosem, dźwiękami otoczenia, odgłosami natury, instrumentami muzycznymi itp.
Silnie kierunkowe właściwości do rejestracji dźwięku z dokładnie określonego obszaru
Precyzyjnie skonstruowany kanał akustyczny wykorzystuje zjawisko interferencji fal dźwiękowych i skutecznie tłumi dźwięki dochodzące z boków i z tyłu w całym zakresie częstotliwości. Zapewnia dzięki temu silne właściwości kierunkowe i czystość rejestracji dźwięku dobiegającego od przodu przy równoczesnym skutecznym osłabianiu hałasów z otoczenia.
Stabilna jakość nagrań dokonywanych z różnych odległości
Połączenie kapsuły mikrofonowej zdolnej do rejestracji delikatnych dźwięków i wibracji o wysokiej częstotliwości z precyzyjnie wykonanym mosiężnym kanałem akustycznym zapewnia stabilną jakość dźwięku przechwytywanego z różnych odległości i umożliwia użycie mikrofonu na wysięgniku, kamerze, w systemie studyjnym itp.
Obwody zaprojektowane z myślą o wysokiej jakości dźwięku i tłumieniu zakłóceń
Aby zwiększyć czystość dźwięku, w ścieżce sygnału zastosowano kondensatory foliowe i rezystory metalizowane. W obwodzie zasilania znajdują się natomiast stałe kondensatory aluminiowe z przewodzącym polimerem. Łączą one małe wymiary z wysoką pojemnością, dzięki czemu zapewniają stabilność zasilania. Aluminiowa obudowa tłumi natomiast zewnętrzne wibracje i zakłócenia elektryczne, co przekłada się na dokładność nagrywanego dźwięku.
Większa poręczność dzięki lekkiej, kompaktowej konstrukcji
Dzięki miniaturyzacji kanału akustycznego i płytki drukowanej mikrofon ma tylko 176 mm długości, a mimo to zachowuje wysoką jakość dźwięku. Taka konstrukcja daje wyjątkową swobodę ruchów przy montażu na wysięgniku. Pozwala przybliżyć się do wykonawców, przez co idealnie nadaje się do nagrywania czystego dźwięku w ograniczonej przestrzeni. W przypadku montażu na górze aparatu lub kamery mikrofon nie wchodzi w kadr. Zastosowanie precyzyjnie wykonanej, aluminiowej obudowy pozwoliło zmniejszyć wagę do 102 g. Ułatwia to posługiwanie się mikrofonem zainstalowanym na wysięgniku i zwiększa komfort przy długotrwałej pracy. Mikrofon zamontowany na kamerze z gniazdami XLR mniej ciąży operatorowi, zwiększa mobilność na planie i wpisuje się w różne zastosowania.
Niezawodność i wszechstronność w różnych środowiskach
Filtr dolnozaporowy do osłabiania niepożądanych niskich częstotliwości
Wyłączany filtr dolnozaporowy skutecznie osłabia zakłócenia powodowane przez wiatr i wibracje, przez co pomaga nagrać czysty, dobrze słyszalny dźwięk.
Dwie osłony przeciwwiatrowe w zestawie
Piankowa osłona przeciwwiatrowa jest lekka i łatwa w użyciu. Dobrze sprawdza się w pomieszczeniach i miejscach, gdzie nie ma wiatru. Osłona futrzana skutecznie osłabia odgłosy wiatru w plenerze przy wietrznej pogodzie. Użycie odpowiedniej osłony w różnych środowiskach zapewni czystość nagranego dźwięku.
Wytrzymałość i niezawodność
Z myślą o zastosowaniach profesjonalnych mikrofon ma solidną obudowę z aluminium, która zapewnia niezawodne i stabilne działanie w różnych warunkach pracy.
Specyfikacja techniczna:
- Typ kapsuły: Monofoniczny, elektretowy, pojemnościowy
- Przenoszenie częstotliwości: Od 40 Hz do 40 kHz
- Charakterystyka kierunkowa: Superkardioidalny
- Czułość: -31 dB
- Impedancja wyjściowa:40 OHM
- Zakres dynamiczny: 117 dB SPL lub więcej
- Stosunek sygnału do szumu: 78 dB SPL lub więcej
- Hałas wewnętrzny: Nie więcej niż 16 dB SPL
- Maksymalny poziom wejściowy ciśnienia dźwięku:
- 133 dB SPL* [9]
- 136 dB SPL *[10]
Współpraca z realizatorami dźwięku do filmów
W pracach nad mikrofonem ECM-778 od początku uczestniczyli realizatorzy dźwięku z dziedziny produkcji filmowych. Przekazywali oni swoje fachowe uwagi w dyskusjach prowadzonych aż po końcowe testy produktu.
— Nasze preferencje dźwiękowe jako realizatorów dźwięku kształtują się latami, od początku naszej pracy w roli asystentów, podczas nagrywania i odsłuchu niezliczonych projektów z zastosowaniem szerokiego wachlarza mikrofonów — mówi Kenichi Fujimoto, realizator dźwięku wyróżniony w roku 2012 i 2015 Nagrodą Japońskiej Akademii Filmowej za najlepsze nagranie dźwięku. — Kiedy przejmujemy główną rolę, wybieramy mikrofon, który idealnie pasuje do naszego wyrobionego gustu, a ECM-778 to obecnie najlepszy możliwy wybór. W produkcji filmowej mikrofon typu shotgun do dialogów jest najważniejszym narzędziem, osią, wokół której obraca się wszystko inne. ECM-778 stanowi taką nową oś. Dzięki swojej długości i wadze osiąga idealne wyważenie. Jego klarowność i solidny trzon brzmienia zapewniają odczuwalne ciśnienie akustyczne. Ten model ma w sobie coś, czego zawsze brakowało w innych mikrofonach. To po prostu mikrofon, który pozwala tworzyć prawdziwie kinowy dźwięk.
[1] Adapter jest zgodny z dwoma standardami: PF1/2 (męski) ⇔ W3/8 cala (żeński) i PF1/2 (męski) ⇔ NS5/8 cala (żeński)
Publikacja sponsorowana