Dokument „An Impossible Project”

Ludzie są analogowi! Mamy dosłownie dość cyfrowego świata, który nas pochłania. Ludzie tęsknią za prawdziwymi rzeczami i autentycznością. IMPOSSIBLE to zmysłowy i inspirujący film o zemście analogu. I ekscentrycznym, szalonym austriackim naukowcu, który uratował ostatnią na świecie fabrykę Polaroidów – dokładnie wtedy, gdy Steve Jobs wprowadził pierwszego iPhone’a.

Zabawna historia outsidera o bardzo współczesnym Don Kichocie, nakręcona na 35 mm. I wystawne zaproszenie do ponownego zakochania się w prawdziwych rzeczach.

„An Impossible Project”

„An Impossible Project” to fascynujący film dokumentalny, który opowiada historię prób ocalenia tradycyjnej fotografii analogowej w erze cyfrowej dominacji. Na pierwszy plan wysuwa się historia doktora Floriana Kapsa, austriackiego przedsiębiorcy i miłośnika fotografii, który w 2008 roku postawił sobie za cel uratowanie produkcji klasycznych filmów do aparatów Polaroid, które zostały wycofane przez firmę.

Kaps, znany również jako „Doc”, zauważył, że w cyfrowym świecie zanikają unikalne doświadczenia związane z fizycznymi odbitkami zdjęć, które oferuje fotografia analogowa. Zamiast pogodzić się z końcem epoki Polaroida, zainicjował tzw. Impossible Project. Jego misją było przywrócenie do życia fabryki, w której produkowano słynne natychmiastowe filmy fotograficzne, zainspirowane przekonaniem, że wciąż istnieje rynek dla analogowych doświadczeń.

Film dokumentalny ukazuje zmagania, pasję i determinację Kapsa, jego zespołu oraz ludzi z całego świata, którzy wspierają ideę powrotu do fizycznej fotografii. Dzięki temu projektowi, Polaroid – ikona fotografii XX wieku – zyskał drugie życie, a także stał się symbolem walki o tradycyjne technologie w erze cyfrowej.

„An Impossible Project” pokazuje również szerszy kontekst kulturowy, podkreślając wartość analogowego świata, nie tylko w fotografii, ale także w muzyce, filmie i innych dziedzinach sztuki, gdzie fizyczne medium ma swoje niezastąpione miejsce.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *