Panasonic AW-UB50 & AW-UB10

W ramach konferencji Panasonic Connect Europe zaprezentowano dwie nowe, kamery wielofunkcyjne 4K, AW-UB50 i AW-UB10, zaprojektowane z myślą o uwolnieniu kreatywności w produkcji wideo.

Obie kamery są oparte na technologii aparatów LUMIX z wymiennymi obiektywami cyfrowymi i wyposażone w szereg nowych funkcji zaprojektowanych w celu usprawnienia pracy przy produkcji wideo. Idealnie nadają się do szybko rozwijających się rynków produkcji filmów korporacyjnych i edukacyjnych, a także transmisji i rozrywki na żywo. Będą one dostępne w I kwartale 2025 roku.

Wiodące na rynku matryce pełnoklatkowe

Model UB50 jest wyposażony w pełnoklatkową matrycę MOS, a model UB10 w czujnik MFT (Micro 4/3) i oba obsługują wszystkie popularne protokoły IP, takie jak protokół sterowania AW firmy Panasonic oraz protokoły transmisji RTP, RTSP, RTMP/S, SRT i NDI HX2.

Kamera UB50 została zoptymalizowana pod kątem kinowej produkcji wideo i charakteryzuje się płytszą głębią ostrości niż model UB10. Zarówno UB50, jak i UB10 wykorzystują technologię autofokusa z rozpoznawaniem w czasie rzeczywistym, dzięki czemu aparaty automatycznie identyfikują obiekt i utrzymują jego ostrość.

Obie kamery wyposażone są w technologię Dual Native ISO, przy czym model UB50 wspiera V-Log, a UB10 oferuje funkcje V-LogL, aby zapewnić zespołom produkcyjnym elastyczność niezbędną do modelowania i budowania ekosystemu kamer dostosowanego do wymagań poszczególnych produkcji.

Przełomowa wszechstronność i elastyczność

Kamery UB50 i UB10 upraszczają obsługę w profesjonalnych systemach nadawczych i idealnie nadają się do filmowania, nagrywania i dystrybucji produkcji wideo podczas dużych wydarzeń na żywo. Wielofunkcyjne kamery 4K w obudowach mogą obsługiwać bogate, wszechstronne rejestrowanie obrazu i są niezwykle łatwe w obsłudze w terenie, umożliwiając bardziej kreatywną produkcję wideo.

Elastyczność instalacji jest na pierwszym miejscu w projektowaniu. Oba modele mają kompaktową obudowę o wysokości, szerokości i głębokości poniżej 10 cm, co umożliwia montaż w najciaśniejszych przestrzeniach. Mogą być również używane do kręcenia z ręki za pomocą gimbala, zapewniając operatorom większą elastyczność.

Zarówno kamery UB50, jak i UB10 oferują wyjście 3G-SDI, HDMI Type A, terminal LAN, TC IN/OUT, GENLOCK IN i interfejsy wejścia/wyjścia USB Type-C. Terminal LAN jest kompatybilny z Power of Ethernet (PoE+), a transmisja wideo, sterowanie i zasilanie są dostarczane za pomocą jednego, co jeszcze bardziej zmniejsza złożoność i bałagan.

Łatwość obsługi w systemach kamer zdalnych

Po połączeniu ze zdalnymi systemami kamer w tej samej sieci modele UB50 i UB10 są w pełni kompatybilne z panelem zdalnego sterowania AK-HRP1010 firmy Panasonic, a w przyszłości planowane jest wsparcie dla zdalnego kontrolera kamery AW-RP150GJ i mikserów do transmisji na żywo firmy Panasonic.

Kamery mogą być również używane do kontroli zgodności. Dzięki zainstalowaniu profilu kolorystycznego zgodnego z zintegrowaną kamerą Panasonic AW-UE160 4K, łatwo jest dopasować kolory w trybie mieszanym z kamerami zdalnymi.

Przyszłościowa konstrukcja kamer UB50 i UB10 umożliwia firmie Panasonic wdrożenie w przyszłości obsługi standardów transmisji opartych na protokole IP, takich jak NDI® HX21.

Wspiera to coraz bardziej elastyczne metody produkcji wideo, takie jak dystrybucja wideo za pomocą usług przesyłania strumieniowego oraz budowa systemów opartych na protokole IP.

1) NDI® jest technologią transmisji i sterowania wideo i jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Vizrt NDI AB w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

Publikacja sponsorowana

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *